آیدین آغداشلو

ایرانی | 1319
خلاصه ای از زندگی و تحصیلات هنرمند
نقاش، گرافیست، منتقد هنری و نویسنده در یک خانواده مهاجر قفقازی که از اتحاد جماهیر شوروی به ایران آمده بودند زاده شد. از پنج سالگی نقاشی را نزد حبیب محمدی در رشت و در تهران در نزد تیگران بازیل رنگ روغن و نزد بیوک احمری کار با گواش را آموخت.
قبل از اینکه وارد دانشگاه شود عملاً در عرصه‌های گوناگون فعالیت کرد و به عنوان یک نقاش تمام عیار، نه تنها کار به شیوه‌ی غربی را آموخته بود بلکه در عرصه خوشنویسی و نگارگری ایرانی تجربه بسیاری کسب کرده بود. بنابراین محیط دانشگاه برای او جاذبه‌ای نداشت و تحصیل را نیمه ‌کاره رها کرد. او به عنوان استاد در دانشگاه هنرهای زیبا و در دانشگاه الزهرا تدریس کرده است. در بیست و سه سالگی به عنوان منتقد هنری در مجله هنر و اندیشه به کار پرداخت و علاوه بر نقد نقاشی با امضای فرامرز خیبری به نقد شعر معاصر پرداخت. از نقد نقاشی و سینما و شعر گرفته تا احاطه بر هنرهای قدیمی ایرانی و اسلامی تذهیب و خوشنویسی و پرداختن به گرافیک و نقاشی و برنامه سازی تلویزیونی و همکاری در برای راه اندازی موزه رضا عباسی و در آخر تعلیم هنر با هدف واحد فرهنگی دست بزند.

سبک هنری
 او را می‌توان یکی از پیشروهای هنرهای تجسمی برشمرد. کنجکاوی فراوان او برای یادگیری شیوه‌های مختلف هنری به کسب تجربه‌های گوناگون رهنمون شد. هرآنچه برای نقاش شدن لازم داشت آموخت و دانش نظری خود را، با مراجعه به متون نظری گوناگون غنا بخشید. 
عملکرد هنرمند در حراج ها

قیمت فروش 90,431 دلار آمریکا
کمینه برآورد 42,849 دلار آمریکا
بیشینه برآورد 58,845 دلار آمریکا
میانگین ارزش آثار
+87.793%
 
میانگین رشد ارزش آثار
عملکرد فروش در برابر برآوردها
مقدار میانگین و میانه فروش
2016 - 2020
عملکرد در برابر برآوردها
2016 - 2020
نرخ آثار فروخته شده به کل آثار
2016 - 2020